şerit led adaptör seçimi

Şerit LED Amper Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

Şerit led amper hesaplama, şerit led kaç amper çeker, tek çipli led kaç amper, 3 (üç) çipli led kaç amper, led amper hesaplaması hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Şerit LED alırken en önemli faktörlerden biride çalıştırmak için kullanacağınız adaptör tipi ve gücüdür. 

Şerit LEDler genel olarak 12 Volt veya 24 Volt ile çalışır. Pixel LED’ler 5 V ile çalışır.

Peki kaç metre şerit LED’i kaç amper ile çalıştırırız? Detaylıca bunu açıklayalım;

Piyasada kolayca bulabileceğiniz şerit LEDler genel olarak tek chip LED ve üç chip LED olarak satılmaktadır. 8 Chipli ve 10 chipli LEDler de yeni yeni piyasaya çıkmıştırlar.

Peki bu şerit LEDleri doğru bir şekilde çalıştırmak için kaç amper adaptör (sürücü veya driver) kullanmalıyız bunu açıklayalım;

Şerit LED bağlantısında  amper hesaplaması yaparken dikkat etmemiz gereken önemli unsur; mutlaka gerekli amper değerinden fazlasını kullanmaktır. 2 Amper gerekli ise ve 4 saat üzeri çalışacak ise 2.5 veya 3 amper bir adaptör daha sağlıklı sonuç verecektir.

Kesinlikle gerekli olan amper değerinden düşük bir adaptör ile besleme yapmayınız!

Gerekenden daha düşük değerli bir adaptörlerde şerit LEDinizi çalıştırabilirsiniz fakat bu sizi yanıltmasın. Yetersiz adaptör bir süre sonra hem LED de, hem de kendisinde arıza çıkartacaktır.

Tek chipli ledler 1 metrede 0.4 amper akım çeker. 5 metre tek çipli şerit ledi çalıştırmak için gerekli olan adaptör gücü 5mX0.4A = 2 Amper’dir. 

Üç (3) chipli ledler 1 metrede 1.2 amper akım çeker. 5 metre Üç (3) çipli ledi çalıştırmak için gerekli olan adaptör gücü 5mX1.2A = 6 Amper’dir.

Bu değerler minimum olması gereken değerlerdir. Siz bu değerleri %15-20 üzerini tercih ederseniz şerit LEDleriniz ve adaptörleriniz sorunsuz bir şekilde uzun süre çalışacaktır.

Bu durumda;

5 metre 3 chip led için 7-7,5 amper 

5 metre tek chip led için 2,5 amper 

Adaptör kullanmanız en doğru seçim olacaktır.

Tabi bu değeler ortalama ve ortalamanın altı kalitede, bir çok elektrikçide bulabileceğiniz  LEDler için geçerli. Çok fazla sayıda LED üreticisi olduğu için çeşitli değerlere ve kaliteye sahip LEDleri piyasada bulmak mümkün. Bazı LEDler süslemeler için kullanılıyor bazıları ise aydınlatma amaçlı. Almış olduğunuz LED paketlerinin üzerinde harcadığı Watt değeri mevcuttur. Bundan yola çıkılarak şu formül ile LEDinizin çekeceği amperi hesaplayabilirsiniz;

Güç=Akım*Gerilim

 Güç : 8 W 

Gerilim : 12 V

Akım=? 

Akım= 8/12= 0,66 Amper eder.

Amper hesaplaması yaparken bir diğer önemli unsur ise adaptörden LED’e kadar uzanan ve 12 v u taşıyan + – kablolarınızın uzunluğudur. Bu kabloyu ne kadar uzun tutarsanız o kadar voltaj ve amper kaybı yaşarsınız.

şerit led trafo bağlantısı 

Örnek verecek olursak;

5 Metre 3(üç) chip şerit ledi çalıştırmak için elinizde 12v 7,5 A bir adaptörünüz var. Adaptörden LED’e giden kablonuz ise 10 metre ve üzerinde. Bu metraj şerit LEDin kendinden bile uzun olduğu için ve piyasada bulunan 0,50 lik kablo kullandığınızı da varsayarsak, enerji LED’e ulaştığında hem Voltaj hemde Amper kaybı yaşayacaktır. (Kablo tercihinde araç ses tesisatlarında kullanılan kalitede kablo kullanmanız bu kaybın kablodan kaynaklanan kısmını minimuma indirecektir)

Bu durumda varsa bir voltmetre yardımı ile 10 metre kablonun sonunda çıkan değeri ölçmeniz ve adaptör üzerinde bulunan potans yardımı ile voltaj değerini 12 V  seviyesine getirmelisiniz. 

Doğru Şerit LED / Adaptör bağlantısı için aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz.

doğru adaptör led bağlantısı 

Bunlara ek olarak; yukarıda belirttiğimiz %15-20 lik amper tölerans değerini %30-35 seviyelerinde tercih etmeniz durumunda ( 7 amper yerine 8,5 amper) en sağlıklı ve sorunsuz şekilde bağlantıyı yapmış olacağınızdan şüpheniz olmasın.

Şerit LEDler ve diğer LED ürünleri ile olan makalelerimize de göz atınız.

Şerit LEDler ve LED Aydınlatma ile daha fazla bilgiyi LED Aydınlatma sayfamızda bulabilirsiniz.

kaynak: ledsanat.com

 

52 thoughts on “Şerit LED Amper Hesaplaması Nasıl Yapılır ?”

 1. 2 metre 3 çipli led yapmak istiyorum. 5 amper adaptör aldım. Sistemi açıp kapatmak için adaptörün 220V girişine bir arapuar anahtar bağlayacağım. Anahtar aldım bir adet ve üzerinde 220V 3A yazıyor. Bu anahtar adaptörün 220v girişine bağlanmaya kapasite olarak yeterli gelir mi?

  1. Merhaba Ümit Bey,

   Evet fazlasıyla yeterli olacaktır. 220 V 3 amper farklı bir değer 12 v 5 amper farklı. Sorunsuz çalışacaktır.

   1. cagricalisan

    Merhaba,

    25 metre 3 chipli şerit led için 30 amper trafo kullanmalısınız. Daha sağlıklı olması için her iki uçtan 15 amper + 15 amper şeklinde iki trafo bağlayarak metrajın sonundaki ışık parlaklık kaybını da önlemiş olursunuz.

 2. Merhaba toplam uzunluğu 24 mt olan parçalar halinde 3çipli ledi tek trafodan 35 Amperlik trofoyla kullanıyorum sensör göz kullandım anahtar devresi olmadığı için ancak sensör yarım saat çalışmadan mevta oluyo 5 kez değiştirdim sensörü ama yine olmadı sensör max 400 W gücünde olmasına rağmen neden hala sorun çıkarıyor teşekkür ederim

  1. Mustafa Bey merhaba,

   24 metre şerit led metresi 14.4 watt ortalama tüketimden 345.6 watt çeker. kablolar ve kayıplarıda hesapla 400 watt min. tüketiminiz var.
   Kullanmış olduğunuz sensördeki 400 watt ibaresine aldanmayınız. Piyasa malı ise ürününüz 400 watt max kapasiteye dayanmıyordur. 300 belki 350 dir. Daha kaiteli ve kapasitesi yüksek sensör ile kullanmalısınız.

 3. Tolga Kaflı

  5m de 1200 led var toplamda çalışma gücü 120v yazıyor Çalışma gerilimi: 12VDC böylede birşey yazıyor kaç amper almalıyım

 4. Iyi günler bende samsung led modül var 3 çipli ve on adet… bana 1 amperlik adaptör yeter dediler. Dogrumudur.. yoksa daha buyuk bir adaptör mu lazim.. teşekkürler

  1. Mesut Bey merhaba,

   LED modüller ortalama 0,1 amper çeker. Tam sınırdasınız. Kablo uzunluğunuz çok ise 2 amper kullanmanızı öneriririz.

 5. iyigünler ilk olarak üsteki bilgiler için teşekkür ederim. 1.5 metrelik tek çipli şerit ledlerde 12V 2A lık bir adaptör kullanıyorum acaba bunda bi sorun olurmu ? aöperi yükseltmem gereklimir yoksa idealmıdır ?

  1. Fırat Bey merhaba teşekkür ederiz,

   Tek Chipli Şerit LED ler metrede 0,4 Amper çeker. Size gerekli olan 1.5 metre için 1,6 amperdir. Sizde 2 amper var ise bir sorun olmayacaktır.

 6. Oğuzhan YILDIRIM

  Merhaba . Evimize şerit led bağlattık fakat anahtarı açınca yani ışığı söndürünce ledler 3 kere yanıp sönüyor sonrasında tamamen kapanıyor . Tabiri caizse kırpışıyor . Bunun sebebi kullanılan trafonun akımının yüksek olmasından dolayı mı ?

  1. Oğuzhan Bey merhaba,

   Trafonun enerjisini kestiğinizde içerisinde ki devre elemanlarınıda bir kaç saniyeliğine enerji kalacaktır. Bu da enerjiyi kestiğinizde son gücü ile LED leri yakmaya çalışıyor ve kesik kesik yakabiliyor. Bir sorun olmayacaktır gönlünüz rahat olsun 🙂

 7. BENDE 6 METRE ŞERİT LED VAR BEN BUNA 12 VOLT 5 AMPERLİK TRAFO BAĞLADIM. ELEKTRİKÇİ HİÇ BİR SIKINTI OLMAZ DEDİ AMA ÇOK ISINIYOR BENDE KORKUYORUM.

  1. Emre Bey merhaba,

   LED leriniz 3 chipli ise 5 amper yetersiz kalacağından ısınma olacaktır ev bir süre sonra LED ve Trafo arıza verecektir. LED yanmam demez ama uzun vadede problem olacaktır.

   LED leriniz 3 chipli ise 6×1,2 = 7,5 Amper kullanmalısınız. Tek chipli ise bir sorun olmayacaktır, ısınmayı dert etmeyiniz.

 8. Benimde 10 A lik adaptöre 5 mt 3 cip, 4,5 mt 1 cip bağlantısını yaptım ve anahtarı 12 volt ledin + kısmına bağladım. Anahtarı kapattığımda trafo akım çekmeye devam edermi, yani 220 girişine mi bağlamam lazım anahtarı.

  1. Ali Bey merhaba,

   LED ler yanmadığı sürece bir akım çekmeyecektir trafonuz , sadece stand by durumunda bekler. Daha sağlıklı olmasını isterseniz 220 v girisine anahtar bağlamanızı öneriririz.

  1. Serdar Bey merhaba,

   24 volt ile çalışan LED’e 36 Volt yada değerinden fazla bir besleme yapamazsınız. LED’leriniz zarar görecektir. Metrede 15 Watt tüketir LED’ler . 24 Volt ( kaç metre ise X 15 Watt ) değeri bulup mesela; 10 metre ise 10×15 Watt : 150 Watt’lık bir trafo işinizi görecektir.

 9. 15 metre 3 çipli rgb şerit led koymak istiyorum odanın içine aydınlatma için elimde 20 amper trafo var sadece başka neler almam ve yapmam gerekiyor acaba

  1. 3 chipli led ışık 4 mt var,3 amper adaptör taktım,ısınıyor kablo kokusu çıkıyor zarar verirmi adaptör değiştirmem gerekirmi teşekkürler

   1. cagricalisan

    Ercan Bey,

    4 metre şerit LED metrede 1.2 amperden 4×1.2 = 4,8 amper trafo bağlamalısınız en az. Yetersiz güçten dolayı o adaptörü kullanmanız sorun çıkartacaktır.

  1. Murat Bey merhaba,

   2 Metre tek çipli led 7 amper akü ile 1.5 gün kesintisiz çalışabilir. Tavsiyemiz kamp için ; 12 volt 40 amper arac akusu alıp kamp malzemelerinin demir başına eklemeniz 🙂 Çok daha verimli ve 3 chipli led ile rahat bir ışık elde edersiniz. 40 amper gücünde akü 1.5 2 gün sizi götürecektir

 10. Merhaba
  14mt bir yere 12 mt başka bir yere 3 çipli RGB 16 renkli led takmayı düşünüyorum uygun Amper ve adaptör ne almalıyım yardımcı olurmusunuz

  1. Serkan Bey merhaba,

   RGB LED ler de diğer LED ler gibi metrede ortalama 1.2 Amper akım ceker. 14 metre için 14×1.2 = 17 amper ( min. ) 12 metre için 12×1.2 = 15 Amper ( min. ) kullanmanız gerekmektedir.

 11. Hikmet Tanrıverdi

  Merhaba,

  Daha önce 12V 5A ile çalışan led aydınlatmanın adaptöründe verim kaybı yaşayıp, ışık şiddeti azaldığından yeni adaptör sipariş ettim. Ancak satıcı 5A yerine 10A adaptör göndermiş.
  Sorum şu; kurulu tesisata 10A 12 V akım vermek zarar verir mi?
  Teşekkür ederim.

  1. Hikmet Bey merhaba,

   Gerekli amper den fazlasını vermek bir zarar vermeyecektir LED’lerinize. Adaptörden LED’lere giden kablo kesitini 1 mm den aşşağıda kullanmazsanız kabloda enerji düşümü de yaşamadan LED leriniz sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 12. 220 volt 3 çipli 2 metre uzunlığunda şerit led aldım. Bunu gece gündüz sürekli çalışır vaziyette tutacağım. Karanlık bir alanı aydınlatacak 7/24. Bu ledler kaç amper akım çeker ve günde kaç watt elektrik tüketir. Teşekkürler.

  1. Ali Bey merhaba,

   3 çipli Şerit LED’ler metrede 14,4 watt elektrik tüketir metrede 1.2 amper akım çeker. ( metrede 30 led dizili LED’ler metrede 7 watt tüketir.)

   2 metre LEDiniz 14,4 w x 2 = 28,8 w x 24 s = 691,2 watt tüketim yapar. 24 saatte ortalama 0,75 0,80 ₺ tüketiminiz olur.

 13. Merhaba, 3 mt uzunluğunda 3 cipli LED yapacağım.Mutfak dolabının altı için. Sanırım 3,6 amper çekecek. Anlatiminiza göre 5 amper adaptör yeterli olacaktır. 20 cm kablo ile prize ulastiracagim. Trafo kullanmadan adaptörle doğrudan prize takabileceğim bir düzenek kurabilir miyim (anahtarlı)

  1. Evet Seyfi Bey 5 amper yeterli olacaktır.
   Trafoyu dolap altında ( ledlerin yanına ) bırakırsanız trafodan da anahtara gırıp prize yada buat a direk bağlantısını yapabilirsiniz.

  2. Meraba lar iyi akşamlar ben 35 mt 3cipli led kullanıcam adaptör secimim ne olmalı sizce 60 anper mi uyumlu mudur ilginiz için şimdiden teşekkürler hayırlı ramazanlar

   1. cagricalisan

    Merhaba Savaş Bey,
    35 Metre Şerit LED 12 volt için 42 Amper akım çeker. Tavsiyemiz iki adet 22,5 veya 25 amper adaptör kullanmanız. Her biri bir uca bağlanmalı.

 14. Selamun aleyküm ustam ben 3 çipli 15 adet led kullanmak istiyorum bunun için gerekli volt ve amper değerleri ne olmalıdır…

  1. cagricalisan

   Aleykum Selam Harun Bey,

   3 chipli 15 adet mi metre mi ? 15 metre ise 18 amper 12 volt adaptör kullanmalısınız. Bu değerler şerit led içindir. Voltaj değerine dikkat ediniz.

 15. Tek çipli yarım metre led için gerekli alım neşir tlf şarz aletleri ile bu voltajı alsak problem olur mu

  1. cagricalisan

   Murat Bey,

   Tek chip li de olsa 3 chip li de Şerit LED leri 5 voltluk telefon şarj adaptörü ile çalıştıramazsınız.

   Şerit LED ler 12 ve 24 volt ile çalışır.

   1. cagricalisan

    Harun Bey selam,

    Işık menzilini hesaplamak için kullanılan veriler lumen değeri , lümen / watt değeri , led kalitesi ve lens derecesi gibi veriler gereklidir.

    Açı olarak değerlendirmek gerekir ise ; eskı tip floresanlar 360 derece ışık yayarlar . yenı tıp led bar floresanlar 150-120 derece ışık açıları vardır.

    Şerit led ışık derecesi 180 derecedir . Ürün görselini info@ledsanat.com ya da 0850 840 85 33 nolu telefona göndererek bilgi alabilirsiniz.

  1. cagricalisan

   Harun Bey selam,

   Işık menzilini hesaplamak için kullanılan veriler lumen değeri , lümen / watt değeri , led kalitesi ve lens derecesi gibi veriler gereklidir.

   Açı olarak değerlendirmek gerekir ise ; eskı tip floresanlar 360 derece ışık yayarlar . yenı tıp led bar floresanlar 150-120 derece ışık açıları vardır.

   Şerit led ışık derecesi 180 derecedir . Ürün görselini info@ledsanat.com ya da 0850 840 85 33 nolu telefona göndererek bilgi alabilirsiniz.

 16. Ben 26 mt 3 şerit kullanacam.nasıl bir tırafo önerirsiniz. Kaliteli let ve trafo nerede temin edebilirim. Teşekkürler.

  1. Nihat Bey merhaba,

   26 metre 3 chip’li şerit led 1,2 amper x 26 metre : 31.2 Amper trafo gereklidir. Tavsiyemiz 2 adet 16 amper trafo kullanmanız. Kaliteli bir trafo için iled.com adresinden temin edebilirsiniz.

 17. Bülent Dizdar

  Bağ evimde elektrik yok.
  Güneş paneli ile 10 metre 3 çipli şerit led ile aydınlatma yapmak istiyorum.
  Gerekli olan malzemeler ve değerleri nelerdir?
  (Güneş paneli, akü kontrol cihazı, akü)

  1. Bülent Bey merhaba,

   10 metre şerit led 14,4 watt x 10 metre : 144 watt / saat tüketimi vardır. Bu değerlere göre akü ve güneş paneli ile aydınlatma ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top