LED Tabela, kayan yazı, p10 led tabela montajı nasıl yapılır hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

LED Tabelalar veya Kayan yazılar (p10 led paneller) nasıl montaj yapılır, nasıl enerji dağılımı eşit şekilde yapılır resimlerle açıklayalım.

Montajını resimlediğimiz led tabelamızın ölçüleri 80×160 cm şeklindedir. 3 adet 5V 70 amper apaptör ile beslemesini yapacağız.(Tabelamız iç mekanda kullanılacağı için conta montajını yapmadık. Siz dış mekan tabela yapacaksanız contaları panellerin üzerinde bulunan oluklara yerleştirmeniz gerekmekte)

Güncel en güzel sözlerin bulunduğu bu web sayfasında sevgiliye güzel sözler, mesajlar göndermek istiyorsanız en güzel sözleri okuyarak gönderebilirsiniz. En kaliteli Türk dil bilgisi konuları bu web sayfasında yer almaktadır. Fiiller

Öncelikle p10 modül olarak adlandırılan 16×32 cm ebatlarında olan panellerimizi hizalı bir şekilde diziyoruz.( Paneller üzerindeki ok işaretlerine dikkat ediniz yukarı ve sürekli sağa doğru olmalıdır )

23

Tam olarak hizalama işleminden sonra bu şekilde bir görüntü oluşması gerekmekte.

21

Bütün panelleri yerleştirdikten sonra sıra CNC kesim led tabela kasamızın yerleştirilmesine geliyor.

20

CNC Kasamızın üzerindeki önceden açılmış vidalama deliklerini LED panellerimizin üzerindeki vidalama delikleri ile tam hızalı şekilde yerleştiriyoruz.

19

Sonrasında tam olarak böyle bir görüntü oluşmalıdır.

18

Şimdi vidalama işlemine geçebiliriz.

17

Bütün vidalama işlemi tamamlandıktan sonra panellerin aralarında boşluk kalıp kalmadığını kontrol etmek için tabelamızın ön yüzüne bakalım. ( panel aralarında kalan boşluklar tabelamızı çalıştırdığımızda göze çarpacağından kötü bir görüntü oluşturacaktır. Bu yüzden hızlama önemli )

16

Tabelamızı kontrol ettikten sonra tekrar yüz üstü kapatıp diğer işlemlere geçebiliriz.15

Panellerin üzerindeki güç bağlantı soketlerinin vidalarını gevşetiyoruz.

14

Daha sonra kırmızı siyah renkteki güç kabolarımızın bağlantılarını yapıyoruz.

13

Panel üzerindeki güç soketlerinde bulunan girişlerden VCC olan +  GND olan ise – yi temsil eder.

,

Güç kablolarının bağlantısı yaparken panelleri amper ihtiyaçlarına göre gruplamanız gerekmektedir. Kırmızı LED Paneller 5 amper, diğer renkler ortalama 6,5 – 7 amper çeker. Yapmış olduğumuz tabelada 25 adet led panel bulunmakta.

Basit bir hesapla ;

1 kırmızı panel 5 amper çektiğine göre;

25panel x 5A= 125 amper

Bizim elimizde 3 adet 70 amper var.

Piyasada ki bir çok adaptör vaad ettiği amper değerini vermediğini de unutmamak gerek. ( Her zaman fazla amper kullanmak led panellerinizin sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır. Düşük değerli adaptör kullanımınız da ise led panellerinizin üzerindeki ledler bir süre sonra patlayacak ve sönecektirler. Ayrıca adaptörünüz de fazla akımı kaldırmayacağından oda bir süre sonra arıza verecektir.)

Bu durumda biz 70 amperlik adaptörlerimizi 60 ampermiş gibi hesaplamalıyız.

Buda ; 3 x 60 amper=180 amper eder.

Bize gerekli olan 25 panel için 125 amper fakat biz 180 amperlik bir besleme kullanıyoruz.

Yani her bir adaptöre bağlayacağımız panel sayısı;

25 panel / adaptör sayısı (3) = 8,3 yani 8 panel’i bir adaptöre bağlayacağız.

8’er li gruplara bölelerek montaj işlemine devam edebiliriz. ( resim temsili bağlantı şeklini gösterir )

13

11

Güç kablolarının bağlantısı tamamlandıktan sonra data kablolarının montajına geçebiliriz. Data kablolarının montajı oldukça basittir. Kırmızı çizgi üst kısma gelecek şekilde bir panelin çıkışından diğer panelin girişine şeklinden takıyoruz. Zaten her data kablosunun üzerinde klavuz kısımları mevcut. İsteseniz de yanlış takma ihtimalınız yok.

10

Tüm data kablolarının montajından sonra sıra geldi adaptörlerin montajına.

Adaptörlerin montajından gruplama yaptığınız led panellerin her bir başlangıç ve bitişindeki ( yani grubun 1. paneli ve 6. panellerindeki güç çıkışlarını adaptörlerin + – çıkışlarına bağlayınız. Kısacası daire şeklinde bir bağlantı uygulayınız.) Bu şekilde bağlantı yapmamızın sebebi hem daha iyi bir akım iletimi olacaktır hemde olası bir güç kablosu arızasında diğer uclar enerji iletimine devam edeceğinden tabelanız sönmeyecektir.

7

Sıra kontrol kartı montajında. Kontrol kartı montajını sol en alt köşeye yapmalıyız. Data ana girişleri soldan başladığı için kartın sol tarafta bulunması gerekmekte. Kartın montajında çift taraflı bant ile arka kısmını izole etmeniz olası şase riskini ortadan kaldıracaktır.

6

Kontrol kartının üzerindeki güç girişlerini doğrudan en yakın adaptöre bağlayınız.

5

Kontrol kartı montajından sonra sıra data kablolarının panellere bağlantısında. Kontrol kartı üzerindeki 1-1 1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 diye sıralanan değerler bağlantı ve panel sıralamasını gösterir.En üstteki giriş için data kablosunu 1-1 e en alttaki giriş için 1-5 e bağlamamız gerekmekte ( bizim tabelamız 5 satırlı olduğu için bu şekilde. Siz kaç sıra tabela yapıyorsanız son bağlantınızı ona göre bağlayınız.)

2

Tüm bağlantılar bittiğinde bu şekilde bir görüntü oluşacaktır. Sonkez bir kontrol yaptıktan sonra, adaptörlerede 220 v bağlantılarını yaptıktan sonra test için tabelamız hazır durumda.

1

01

Tabelanın çalışma videosu

Sizde LED Tabelanızı kendiniz yapmak istiyorsanız bizden tüm parçaları tedarik edebilirsiniz.Bize Ulaşın.

Kaynak: ledsanat.com